Sosyal medya platformlarına ceza kesildi

Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve TikTok olmak üzere toplumsal ağ sağlayıcılarına 10'ar milyon lira ceza kesildi.

Sosyal medya platformlarına ceza kesildi

Türkiye'den gmeşhurk erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılarından VK, Türkiye'de görev meydana getirecek temsilcisini data Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) bildirerek, gerekli bilgileri web sitesinde yayımladı. Yasal sürede temsilci bildiriminde bulunmayan facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Periscope, Tiktok'un da aralarında bulunmuş olduğu müesseselara ise ceza kesildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye gore, Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal medya şirketlerine, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri için verilen süre doldu.

Dünyanın önde gelen sosyal ağ sağlayıcılarından VK, Türkiye temsilcisinin bilgilerine ilişkin BTK'ye bildirimde bulundu. Temsilcinin detayları de VK'nin internet sitesinde yayımlandı.

Yasal sürenin sona ermesinin ardından BTK tarafından temsilci bildiriminde bulunmayan başta feysbuk, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok olmak üzere toplumsal ağ sağlayıcılarına ise 10'ar milyon lira ceza verildi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde temsilcisi bulunan ve ofisler açan toplumsal ağ sağlayıcıların Türkiye'de lüzumlu adımı atmamaları tepki çekti.
Türkiye'de de milyonlarca kullanıcısı bulunan sosyal ağ sağlayıcılardan kabul edilen TikTok'un web sitesindeki verilere göre, uygulamanın ilişkin olduğu ByteDance şirketinin Pekin, Londra, New York, Paris, Dubai, Cakarta, Tokyo şeklinde şehirler başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde 126 şehirde ofisi bulunuyor.

SÜRE 2 KASIM'DA DOLDU

sosyal Medya Yasası olarak da anlatılan 7253 sayılı "İnternet Ortamında meydana getirilen Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar yoluyla İşlenen kabahatlarla mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girmişti.

Yasaya nazaran, sosyal medya şirketlerinin Türkiye'de temsilci belirlemeleri için verilen süre, 2 Kasım'da sonlanmış oldu.
Söz mevzusu süre içinde toplumsal medya şirketlerinden bazıları Türkiye temsilcisini belirleyerek BTK'ye bildirdi. Verilen sürede Türkiye'de henüz temsilci belirlemeyen sosyal medya şirketlerine BTK tarafınca 10'ar milyon lira idari para cezası verilmeye başlandı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde ilgili toplumsal medya şirketlerine bu defa 30 milyon lira yönetimsel para cezası kesilecek.
İkinci kere verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de uygulanmazsa Türkiye'de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal medya şirketine reklam vermesi yasaklanacak. Verilen reklam yasağı kararı, Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı

BANT GENİŞLİKLERİ DARALTILABİLECEK

Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde BTK Başkanı, ilgili sosyal ağın web trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Başvurunun kabulüne ilişkin hakim sonucunın uygulanmasından itibaren 30 gün içinde söz mevzusu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda BTK Başkanı, ilgili toplumsal ağın web trafiği bant genişliğinin yüzde 90'a kadar daraltılması için sulh ceza hakimliğine müracaat edebilecek.

Sosyal medya şirketleri, bu süreçlerin sonucunda da olsa Türkiye'de temsilcilik açmayı kabul ederlerse kendilerine o güne kadar kesilen yönetimsel para cezalarının dörtte biri öğrenim edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve web trafiği bant genişliğine yapılan müdahale de sonlanmış oldurılacak.

Yasa kapsamında, toplumsal medya şirketleri Türkçe yapılan başvuruları Türkçe cevaplayacak, kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlalinde başvurulara sosyal ağ sağlayıcı tarafınca 48 saat içinde cevap verilecek. Sosyal medya şirketleri fert başvurularına ilişkin 6 ayda bir rapor yayınlayacak.
Mahkeme sonucuna rağmen 24 saat içinde hukuka aykırı içerikleri çıkarmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.
Ek olarak sosyal medya şirketleri, Türkiye'deki kullananların verilerini Türkiye'de barındırma yönünde lüzumlu tedbirleri alacak.