Sosyal medya hesaplarının korunması için 5 öneri

Teknolojinin de hayatımızda daha fazla yer almasıyla birlikte 'sosyal medya hesapları' üzerindeki tehlike de arttı. Sosyal medya kullanıcıları hesaplarını korumak için daha önlem alması gerekiyor. Bu noktada SİBERAY da sosyal medya hesaplarının korunması için 5 öneri sıraladı...Dünya geneline baktığımızda 4.66 milyar insan internet kullanıyor. Toplam sosyal medya kullanıcı sayısı ise en son 4.20 milyar idi. En çok kullanıcısı olan sosyal medya platformu ise pek çok işlevi bulunan Facebook oluyor.We Are Social raporuna göre, Türkiye’de günlük internet kullanımı 7 saat 57 dakika. İnsanlar günde 3 saate yakın bir süreyi sosyal medyaya ayırıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün eğitim ve farkındalık programı SİBERAY, Twitter'ı aktif bir şekilde kullanıyor. Çoğunlukla vatandaşları eğitimler ile bilgilendiren SİBERAY şimdi desosyal medya kullanıcılarının hesaplarını koruyabilmesi için 5 öneride bulundu. Hesaplarını daha korunaklı hale getirmeleri gerektiğini söyleyen SİBERAY, öncelikle yapılması gerekenleri sıraladı: Şüpheli giriş uyarılarını açın: Bu sayede başka biri hesaba giriş yaptığında önceden haberiniz olur ve önlem alabilirsiniz. Güvenli olmayan uygulamalara dikkat edin: Güvenliğinden şüphe duyduğunuz uygulamalar, sosyal medya hesaplarınıza erişebilir ve sizin kontrolünüz dışında şeyler yapabilir. Sosyal medya hesabına kayıtlı e-mail ve telefon numarasını güncel tutun: Şifrenizi güncellemek ve değiştirmek için tek kullanımlık kodlar, e-mail ve telefon numarasına gönderilir. Sosyal medya hesabına kayıtlı e-mail ve telefon numarasını güncel tutun: Şifresini unuttuğunuz e-mail adresini ve kullanmadığınız telefon numarasını güncelleyin. İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirin: Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde, hesabınıza giriş yapmak için telefonunuza tek kullanımlık şifre gönderilir.

Sosyal medya hesaplarının korunması için 5 öneri
Teknolojinin de hayatımızda daha fazla yer almasıyla birlikte 'sosyal medya hesapları' üzerindeki tehlike de arttı. Sosyal medya kullanıcıları hesaplarını korumak için daha önlem alması gerekiyor. Bu noktada SİBERAY da sosyal medya hesaplarının korunması için 5 öneri sıraladı...

Dünya geneline baktığımızda 4.66 milyar insan internet kullanıyor. Toplam sosyal medya kullanıcı sayısı ise en son 4.20 milyar idi. En çok kullanıcısı olan sosyal medya platformu ise pek çok işlevi bulunan Facebook oluyor.We Are Social raporuna göre, Türkiye’de günlük internet kullanımı 7 saat 57 dakika. İnsanlar günde 3 saate yakın bir süreyi sosyal medyaya ayırıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün eğitim ve farkındalık programı SİBERAY, Twitter'ı aktif bir şekilde kullanıyor. Çoğunlukla vatandaşları eğitimler ile bilgilendiren SİBERAY şimdi desosyal medya kullanıcılarının hesaplarını koruyabilmesi için 5 öneride bulundu. Hesaplarını daha korunaklı hale getirmeleri gerektiğini söyleyen SİBERAY, öncelikle yapılması gerekenleri sıraladı:

Şüpheli giriş uyarılarını açın: Bu sayede başka biri hesaba giriş yaptığında önceden haberiniz olur ve önlem alabilirsiniz.

Güvenli olmayan uygulamalara dikkat edin: Güvenliğinden şüphe duyduğunuz uygulamalar, sosyal medya hesaplarınıza erişebilir ve sizin kontrolünüz dışında şeyler yapabilir.

Sosyal medya hesabına kayıtlı e-mail ve telefon numarasını güncel tutun: Şifrenizi güncellemek ve değiştirmek için tek kullanımlık kodlar, e-mail ve telefon numarasına gönderilir.

Sosyal medya hesabına kayıtlı e-mail ve telefon numarasını güncel tutun: Şifresini unuttuğunuz e-mail adresini ve kullanmadığınız telefon numarasını güncelleyin.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirin: Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde, hesabınıza giriş yapmak için telefonunuza tek kullanımlık şifre gönderilir.