Son dakika... Yunan jetinden Türk gemisine tacize Cem Gürdeniz'den flaş yorum: Bu planlı bir kışkırtma

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz CNN TÜRK canlı yayınında önemli mesajlar verdi. İşte Gürdeniz'in o açıklamaları... Bu planlı bir kışkırtma baştan onu söyleyelim. Yunanistan tek başına bunun kararını veremez. Bu kararın ardında mutlaka Atlantik güçlerin olduğunu söyleyebiliriz. Yani son zamanlarda yaşananlara baktığımız zaman özellikle ABD ile yapılan askeri güvenlikli işbirliği anlaşmalarının yenilenmesi, pek çok üste ABD'lilerin yığınaklanma yapması, üst geliştirme faaliyetlerine girişmesi belli ki Atina'ya birileri sufle ediyor bazı şeyleri. Şimdi barış içinde mutabakata hiç uygun olmayan şekilde araştırma yapan bir geminin açık deniz alanında uluslararası sularda gelip böyle saçma sapan boyundan böyle büyük güç gösterisiyle taciz edilmesini ben başka bir şekilde izah edemem. Dediğim gibi her yayınınızda da söylüyorum Yunanistan vekil devlettir. Kendi iradesiyle hiç bir iş yapmaz. Başkalarının dediğiyle yapar şu anda üzülerek görüyoruz ki tekrardan bu sürece girilmiş. Yunanistan, ABD'nin tam anlamıyla bana göre artık sömürgesi olmuştur. Şu an o geminin yaptığı süreç, yaptığı işler kamuoyunun aydınlanması için söylüyorum. Doğu Akdeniz'de Oruç Reis'i, Barbaros'u, Yavuz'u, Fatih'i kamuoyu duyuyordu. Çok ama çok farklı. Bu sismik gemilerinin, sondaj gemilerinin yaptığı kıta sahanlığına yönelik yani ülkelerin egemenlik haklarının korunması için gerekirse devletin gücünün kullanabileceği faaliyetlere yönelik. Kıta sahanlığınız sizin vatanınızın parçası gibidir. Ama şimdi Çeşme gemimizin yaptığı iş kıta sahanlığıyla ilgili bir iş değil. Suyla ilgili bir iş. Kesinlikle 11 Kasım 1976 Bern Mutabakatı aykırı bir şey değil. Onlar da yapıyor. Başka ülkeler de gelip yapabilir bilimsel araştırma. TGC Çeşme gemisine Yunanistan taciziEge'de savaş sesleri! Yunan F-16'ları Türk gemisini taciz ettiCNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş ayrıntıları aktardı; TCG-Çeşme Gemisi bilimsel ve teknik araştırmalar yapmak üzere Kuzey Ege'deydi. 2 Mart'a kadar çalışmalarına devam etmesi planlanıyor. Geçtiğimiz günlerde de Çeşme gemisiyle ilgili Yunanistan'ın tepki açıklaması kamuoyu gündemine gelmişti. Bugün de önemli bir haber geldi. Yunanistan Ege'de bir provokasyona imza attı ve TCG-Çeşme gemisi 4 adet Yunan F-16'sı tarafından taciz edildi. Üstelik bu tacizin ayrıntılarına da yer verildi. Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne bağlı 4 F-16 uçağı Limni Adası batısında faaliyetlerini sürdüren TCG-Çeşme'ye yaklaştı. Savaş uçaklarından biri Çeşme'ye 2 deniz mili kadar yaklaşarak bir chaff fişeği atarak tacizde bulundu. CHAFF FİŞEĞİ NEDİR? Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak için kullanılan bir önleme sistemi. Askeri uçakların çoğunda bulunan ve kullanılan bir sistem. Sistem pilotlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik olarak fırlatılıyor. Ancak bir bilimsel teknik araştırma gemisinin yanına yaklaşması ve bu sistemi kullanması oldukça dikkat çekici.

Son dakika... Yunan jetinden Türk gemisine tacize Cem Gürdeniz'den flaş yorum: Bu planlı bir kışkırtma

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz CNN TÜRK canlı yayınında önemli mesajlar verdi. İşte Gürdeniz'in o açıklamaları...

Bu planlı bir kışkırtma baştan onu söyleyelim. Yunanistan tek başına bunun kararını veremez. Bu kararın ardında mutlaka Atlantik güçlerin olduğunu söyleyebiliriz. Yani son zamanlarda yaşananlara baktığımız zaman özellikle ABD ile yapılan askeri güvenlikli işbirliği anlaşmalarının yenilenmesi, pek çok üste ABD'lilerin yığınaklanma yapması, üst geliştirme faaliyetlerine girişmesi belli ki Atina'ya birileri sufle ediyor bazı şeyleri.

Şimdi barış içinde mutabakata hiç uygun olmayan şekilde araştırma yapan bir geminin açık deniz alanında uluslararası sularda gelip böyle saçma sapan boyundan böyle büyük güç gösterisiyle taciz edilmesini ben başka bir şekilde izah edemem. Dediğim gibi her yayınınızda da söylüyorum Yunanistan vekil devlettir. Kendi iradesiyle hiç bir iş yapmaz. Başkalarının dediğiyle yapar şu anda üzülerek görüyoruz ki tekrardan bu sürece girilmiş. Yunanistan, ABD'nin tam anlamıyla bana göre artık sömürgesi olmuştur.

Şu an o geminin yaptığı süreç, yaptığı işler kamuoyunun aydınlanması için söylüyorum. Doğu Akdeniz'de Oruç Reis'i, Barbaros'u, Yavuz'u, Fatih'i kamuoyu duyuyordu. Çok ama çok farklı. Bu sismik gemilerinin, sondaj gemilerinin yaptığı kıta sahanlığına yönelik yani ülkelerin egemenlik haklarının korunması için gerekirse devletin gücünün kullanabileceği faaliyetlere yönelik. Kıta sahanlığınız sizin vatanınızın parçası gibidir. Ama şimdi Çeşme gemimizin yaptığı iş kıta sahanlığıyla ilgili bir iş değil. Suyla ilgili bir iş. Kesinlikle 11 Kasım 1976 Bern Mutabakatı aykırı bir şey değil. Onlar da yapıyor. Başka ülkeler de gelip yapabilir bilimsel araştırma.

TGC Çeşme gemisine Yunanistan tacizi
Ege'de savaş sesleri! Yunan F-16'ları Türk gemisini taciz etti

CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş ayrıntıları aktardı;

TCG-Çeşme Gemisi bilimsel ve teknik araştırmalar yapmak üzere Kuzey Ege'deydi. 2 Mart'a kadar çalışmalarına devam etmesi planlanıyor. Geçtiğimiz günlerde de Çeşme gemisiyle ilgili Yunanistan'ın tepki açıklaması kamuoyu gündemine gelmişti. Bugün de önemli bir haber geldi. Yunanistan Ege'de bir provokasyona imza attı ve TCG-Çeşme gemisi 4 adet Yunan F-16'sı tarafından taciz edildi. Üstelik bu tacizin ayrıntılarına da yer verildi.

Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne bağlı 4 F-16 uçağı Limni Adası batısında faaliyetlerini sürdüren TCG-Çeşme'ye yaklaştı. Savaş uçaklarından biri Çeşme'ye 2 deniz mili kadar yaklaşarak bir chaff fişeği atarak tacizde bulundu.

CHAFF FİŞEĞİ NEDİR?

Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak için kullanılan bir önleme sistemi. Askeri uçakların çoğunda bulunan ve kullanılan bir sistem. Sistem pilotlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik olarak fırlatılıyor. Ancak bir bilimsel teknik araştırma gemisinin yanına yaklaşması ve bu sistemi kullanması oldukça dikkat çekici.