Son Dakika... Avrupa’da gündem Türkiye:


Aralık ayında Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde bölgede gündemin birinci maddesi Türkiye... Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron Türkiye ile ilgili sert açıklamalarda bulundu.
Son Dakika... Avrupa’da gündem Türkiye:

Gelecek ay düzenlenecek AB Zirvesi öncesinde Türkiye adeta Avrupa’nın öncelikli gündem maddesi haline geldi… Son dönemde yaşanmış olan gerilimlerle birlikte dün geceden beri üst düzey AB yetkilileri ve devlet liderleri Türkiye ile ilgili açıklama yaptı.

İlk açıklama AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell’den geldi. Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuş oldu.

BORRELL: DÖNÜM NOKTASINA YAKLAŞIYORUZ

Borrell, “Türkiye'nin davranışının Avrupa Birliği'lye ile ayrılığı artırdığını anlaması gerekli. Dışişleri bakanları bu şekilde düşünüyor. Pozitif gündeme dönmek için Türkiye'nin yaklaşımını değiştirmesi gerek. Avrupa Birliği Konseyi gelecek ay hangi yönde devam edileceğine ilişkin yöne karar verecek. Zaman tükeniyor. Türkiye ile ilişkilerimizde dönüm noktasına doğru yaklaşıyoruz” ifadesini kullandı.

FRANSA: TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYORUZ

Borrell’in bu açıklamasının arkasından Fransa’dan da bir izahat geldi… Fransa, 27 Eylül’de başladıktan ortalama 1 ay sonrasında sonlanmış Dağlık Karabağ gerilimi ile ilgili bir izahat yaptı. Fransa Cumhurbaşkanlığı, Dağlık Karabağ’da Türkiye’nin bölgede söz sahibi olmasını istemediklerini üstü kapalı bir şekilde açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Rusya’nın arabuluculuğunda masaya oturduğunu belirtirken, “Rusya yahut Türkiye bir anlaşma yaparak Batılı güçleri gelecekteki barış görüşmelerine almayabilir” ifadesini kullandı. Minsk grubu olarak da malum Fransa, ABD ve Rusya bölgede söz sahibiyken, Paris yönetimi, “Bu ateşkeste bizler yer almadık” duyurusunu yaptı.

Macron’un ofisi, Rusya’nın Azerbaycan’ı destekleyen Türkiye ile görüşmeler meydana getirdiğinı ve Ankara’nın bölgeye asker gönderebileceğinden endişe ettiklerini duyurarak açıklamasında, “Çatışmanın sona ermesi iyi niyet göstergesi olarak Dağlık Karabağ’da yaşayan insanoğluın bölgeye geri dönmesini sağlamalıdır” denildi.

Yaklaşık 400.000 ile 600.000 Ermeni kökenli vatandaşın yaşadığı Fransa bölgede yaşanmış olan gerilimi yakından takip etmişti. Gazetecilere mevzuşan bir Fransa Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, “Minsk grubunun bu bölgedeki ateşkesi seyretme görevini üstlenmesini istiyoruz” dedi.

İsmini açıklamayan yetkili, “Rusya’nın Türkiye ile bazı seçenekler üzerinde konuştuğunu anlıyoruz fakat biz bunun bu kadar duyarlı bir bölgede gerçekleşmesini istemiyoruz. Bir tarafta Minsk öteki tarafta Astana olamaz” ifadesini kullandı.

Astana görüşmeleri, Suriye’de yaşanan gerilimle ilgili Rusya ve Türkiye içinde geçindiren görüşmelerdi.
AB-Türkiye

MERKEL: ZİRVEDE TÜRKİYE’Yİ KONUŞACAĞIZ

Bu açıklamaların arkasından bir açıklama da Almanya’dan geldi… Almanya Başbakanı Angela Merkel, Aralık ayında yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki hamlelerinin gündeme geleceğini söylemiş oldu.

Dün gerçekleşen AB Zirvesi’nin peşinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, “İşler, istediğimiz gibi gelişmedi” dedi.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.