IRAK BAŞBAKANINDAN PES DEDİRTEN SÖZLER! ABD'YE 'GİTMEYİN'


ABD'nin 2003'teki işgali sonrası krizlerle boğuşan, binlerce insanın can verdiği, iç çatışmaların eksik olmadığı Irak, 2020'de emperyalist güçlerin ülkeden askerleri ve kurumlarıyla çekilmesine ağlar bir hale geldi. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi celladına aşık olmuş?
IRAK BAŞBAKANINDAN PES DEDİRTEN SÖZLER! ABD'YE 'GİTMEYİN'

Kazımi, göreve geldikten sonra resmi televizyon kanalına verdiği ilk açıklamada, ülkedeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak'ta geçen sene başlayan gösterilere değinen Kazımi, "Irak'ta Ekim 2019, sıradan bir olay değil, 'ülke tehlikede' diyen toplumsal refleksin tarihidir ve ayrıca hükümetimi doğuran bir tarihtir." dedi. Kazımi, hükümetinin sorun değil, çözüm hükümeti ve tüm Iraklıları içine alan bir çadır niteliğinde olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ve ABD Başkanı Donald Trump

- "IRAK, DÜNYADAN SOYUTLANMAYI VE YALNIZLAŞTIRILMAYI KALDIRAMAZ"

Kazımi, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinin kapatılacağı iddialarına ilişkin, "ABD'den büyükelçiliğin kapanmasıyla ilgili hiçbir tehdit almadık ancak Amerikalılar yabancı misyon temsilciliklerinin hedef alınmasından rahatsızlar. ABD ve diğer misyonların kapanması ve çekilmeleri Irak için felaket sonuçlar doğurur. Irak, dünyadan soyutlanmayı ve yalnızlaştırılmayı kaldıramaz. Bu durum, ülkeyi bir de ekonomik krizle karşı karşıya koyar. Irak'ı birtakım kirli oyunlarla meçhule götürmeyi amaçlayanlar var." dedi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ve ABD Başkanı Donald Trump

En son ABD ziyaretinde Amerikan askerlerinin ülkedeki varlığının masaya yatırıldığını dile getiren Kazımi, "Başkan Trump, Irak'taki asker sayısını azaltacaklarını bildirdi. ABD askerlerinin ülke dışına çıkarılması noktasında da anlaşma sağlandı." diye konuştu.

Mustafa Kazımi, ABD işgaliyle ilgili soruyu da şöyle cevapladı:

"ABD, 2003 işgalinden 2011'e kadar Irak'ta büyük hatalar yaptı ama aynı ABD Saddam rejiminden kurtulmamıza ve DEAŞ ile mücadelemizde yardımcı oldu. O yüzden halkın çıkarına hizmet eden hiçbir ülkeyle ilişkimizden çekinmemeliyiz. Biz, ne ABD ne İran ne Suudi Arabistan ne de başka ülkeyle ilişkimizden utanmayız."

Irak Başbakanı, ABD'nin 2 bin 500'den fazla askerini ülke dışına çıkardığını ifade etti.

Kazımi, Irak'ın halihazırda ekonomik krizle boğuştuğunu ve ülke tarihinde hiç bu kadar derin bir kriz yaşanmadığını dile getirdi.

- "Şİİ, SÜNNİ VEYA KÜRT DİYE NİTELENDİRİLMEKTEN ONUR DUYARIM"

Şii partileri eleştiren Kazımi, şunları kaydetti:

 "Bazı Şii partiler, hükümeti destekliyor ve milli tutum içindeler ancak sorun 2003'te kurulan siyasi denklemdedir. Halihazırdaki bakanların büyük bölümü bakanlıklardaki bürokrasiden geliyor. Ben, Şii, Sünni ya da Kürt diye nitelendirilmekten onur duyarım. Bu çeşitlilik Irak'ın gücüdür ancak ben ulusalcı bir Iraklıyım. Sümerlilerin toprağında ve İmam Hüseyin ile sahabenin ve İbrahim Peygamberin geldiği gelenekte yetiştim. Kimseye ihanet edemem.”

KAYNAK : AA, Haber7Ali Ganigülü

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0


Bir Yorum Yaz
 

Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla Çerezler kullanılmaktadır.