İkincil Piyasa Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Menkul kıymet alım satımının yapıldığı piyasadır. İkincil piyasa, hem hisse senedi hem de borç piyasalarından oluşur. Hisse senetleri, tahviller, imtiyazlı hisse senetleri, hazine bonoları, tahviller gibi İkincil bir piyasada bulunan temel ürünlerden bazılarıdır. İkincil Piyasa Nedir? İkincil piyasa kuruluşlarının hisseleri yatırımcılar arasında işlem gören burada bir platformdur. Bu, yatırımcıların ihraççı şirketin müdahalesi olmadan serbestçe hisse alıp satabileceği anlamına gelir. Yatırımcılar arasında yapılan bu işlemlerde, ihraç eden şirket gelir yaratmaya katılmamakta ve hisse değerlemesi daha çok piyasadaki performansına dayanmaktadır. Bu pazarda gelir, böylece hisselerin bir yatırımcıdan diğerine satılmasıyla elde edilir. İkincil Piyasa Örnekleri İkincil bir piyasada işlevsel olan varlıklardan bazıları; Perakende yatırımcılar, Diğerlerinin yanı sıra komisyon komisyoncuları ve güvenlik bayilerinden oluşan danışmanlık hizmeti sağlayıcıları ve aracıları, Bankacılık dışı finans şirketleri, sigorta şirketleri, bankalar ve yatırım fonları dahil olmak üzere finansal aracılardır. İkincil bir piyasada işlem gören araçlar, sabit gelirli araçlardan, değişken gelirli araçlardan ve hibrit araçlardan oluşur. Sabit gelirli araçlar Sabit gelirli araçlar, öncelikle faizler gibi düzenli bir ödeme şekli sağlayan borçlanma araçlarıdır ve anapara vadede geri ödenir. Borçlanma senetleri teminatsız borçlanma araçlarıdır, yani teminatla teminatsızdır. Tahvillerden elde edilen getiriler, bu nedenle ihraççının kredibilitesine bağlıdır. Değişken gelirli araçlar Değişken gelirli enstrümanlara yapılan yatırım, yatırımcıya etkin bir getiri oranı sağlar ve çeşitli piyasa faktörleri bu getiri miktarını belirler. Bu menkul kıymetler, yatırımcıları daha yüksek risklere ve daha yüksek ödüllere maruz bırakır. Değişken gelirli araçlara örnekler; öz sermaye ve türevlerdir. Hibrit enstrümanlar Hibrit araçlar oluşturmak için iki veya daha fazla farklı finansal araç birleştirilir. Dönüştürülebilir borç senetleri, hibrit enstrümanların bir örneğidir.

İkincil Piyasa Nedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Menkul kıymet alım satımının yapıldığı piyasadır. İkincil piyasa, hem hisse senedi hem de borç piyasalarından oluşur. Hisse senetleri, tahviller, imtiyazlı hisse senetleri, hazine bonoları, tahviller gibi İkincil bir piyasada bulunan temel ürünlerden bazılarıdır.

İkincil Piyasa Nedir?

İkincil piyasa kuruluşlarının hisseleri yatırımcılar arasında işlem gören burada bir platformdur. Bu, yatırımcıların ihraççı şirketin müdahalesi olmadan serbestçe hisse alıp satabileceği anlamına gelir. Yatırımcılar arasında yapılan bu işlemlerde, ihraç eden şirket gelir yaratmaya katılmamakta ve hisse değerlemesi daha çok piyasadaki performansına dayanmaktadır. Bu pazarda gelir, böylece hisselerin bir yatırımcıdan diğerine satılmasıyla elde edilir.

İkincil Piyasa Örnekleri

İkincil bir piyasada işlevsel olan varlıklardan bazıları;

Perakende yatırımcılar,

Diğerlerinin yanı sıra komisyon komisyoncuları ve güvenlik bayilerinden oluşan danışmanlık hizmeti sağlayıcıları ve aracıları,

Bankacılık dışı finans şirketleri, sigorta şirketleri, bankalar ve yatırım fonları dahil olmak üzere finansal aracılardır.

İkincil bir piyasada işlem gören araçlar, sabit gelirli araçlardan, değişken gelirli araçlardan ve hibrit araçlardan oluşur.

Sabit gelirli araçlar

Sabit gelirli araçlar, öncelikle faizler gibi düzenli bir ödeme şekli sağlayan borçlanma araçlarıdır ve anapara vadede geri ödenir. Borçlanma senetleri teminatsız borçlanma araçlarıdır, yani teminatla teminatsızdır. Tahvillerden elde edilen getiriler, bu nedenle ihraççının kredibilitesine bağlıdır.

Değişken gelirli araçlar

Değişken gelirli enstrümanlara yapılan yatırım, yatırımcıya etkin bir getiri oranı sağlar ve çeşitli piyasa faktörleri bu getiri miktarını belirler. Bu menkul kıymetler, yatırımcıları daha yüksek risklere ve daha yüksek ödüllere maruz bırakır. Değişken gelirli araçlara örnekler; öz sermaye ve türevlerdir.

Hibrit enstrümanlar

Hibrit araçlar oluşturmak için iki veya daha fazla farklı finansal araç birleştirilir. Dönüştürülebilir borç senetleri, hibrit enstrümanların bir örneğidir.