Beş haftadır yayımlanmadı: YÖK, Melih Bulu'nun akademik özgeçmişini yayımlayamıyor

YÖK, Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan Melih Bulu'nun akademik özgeçmişini 5 haftadır yayımlayamıyor.

Beş haftadır yayımlanmadı: YÖK, Melih Bulu'nun akademik özgeçmişini yayımlayamıyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne 1 Ocak’ta rektör olarak atanan Melih Bulu’ya dönük protestolar sürüyor. Öğrenciler ve öğretim üyeleri Bulu’nun istifasını istiyor. Birçok öğrenci gözaltına alındı, birçok öğrenci tutuklandı… Bu süreçte Melih Bulu rektörlük koltuğundaki 5’inci haftasını tamamladı.

ankaragazetecisi.com'dan Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre; Yükseköğretim Kurumu (YÖK), 5 haftadır Melih Bulu’nun akademik CV’sini yayımlamadı. Bulu’nun akademik özgeçmişi, tüm akademisyenlerin özgeçmişinin yayımlandığı sitede de yok.

teyit.org teyit etti

5 haftalık tartışmalı zaman zarfında, Bulu’nun; doktora tezinde yüzde 20 oranında intihal yaptığı iddia edildi. İddia, akademik metinler arasındaki benzerliği belirleyen uygulamalarla da desteklendi. teyit.org, Bulu’nun doktora tezine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi’nde erişilemediğini belirledi. Yüksek lisans tezinde de intihal olduğu ileri sürülüyor.

YÖK sisteminde, Bulu’nun sadece doktora tezinin değil akademik özgeçmişine dair hiçbir bilginin olmadığı görülüyor.

akademik.yok.gov.tr sitesinde, akademisyenlerin ayrıntılı özgeçmişleri yayınlanıyor. Bu resmi sitede, akademisyenlerin; lisans bilgilerinden birlikte çalıştıkları kişilere kadar akademik hayatlarına ilişken pek çok bilgi sıralanıyor. Sitedeki arama motoru da istenilen akademisyenin bilgilerine ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Sitenin arama motoru, Melih Bulu’nun akademik kariyerine ilişkin hiçbir bilgi vermiyor. Sitede, Melih Bulu’nun adının rastlandığı tek kayıt, bir kitap. Kayıtlara göre, Bulu; bu kitaba editör olarak katkı vermiş.

akademik.yok.gov.tr sitesinde Bulu’ya ait bir bilgiye rastlanmaması, Bulu ile ilgili bir başka eksikliğe daha işaret ediyor.

Devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri YÖK’ün resmi sitesinde tanıtılıyor. Sitenin “Rektörlerimiz” bölümünde, vakıf üniversitelerinin yanısıra, 127 devlet üniversitesi rektörünün; doğum yeri ve tarihi, doktora ve doçentlik unvanlarını aldıkları üniversiteler ve rektörlük görevine başlama tarihleri sıralanıyor.

Rektöre ilişkin ayrıntılı bilgiler için ise akademik.yok.gov.tr sitesinin o akademisyene ait sayfasına yönlendirme yapılıyor. Rektörün detaylı CV bilgilerine buradan ulaşılabiliyor.

127 rektörden sadece ikisinin akademik CV'si yok, biri Melih Bulu

Sayfada, Bulu’ya da yer ayrılıyor. Bulu’nun 1970 yılında Kırıkkale’de doğduğu, doktora derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nde, doçentlik unvanını ise İstanbul Şehir Üniversitesi’nde aldığı görülüyor.

Ancak sayfanın Bulu’ya ait bölümünde diğer rektörlerde olduğu gibi, ayrıntılı bilgi için bir yönlendirme yapılmıyor. Sayfadaki 127 rektörden sadece ikisinde akademik CV yok. Biri Bulu, diğeri de Ağustos 2020’de atanan Çukurova Üniversitesi rektörü Meryem Tuncel.

akademik.yok.gov.tr adresinde Bulu’ya ait bir CV bulunmağı için, YÖK’ün “rektörlerimiz” sayfasında da Bulu ile ilgili detaylı akademik özgeçmiş bilgisi yer almıyor.

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi’nin internet sitesinde de Bulu’nun akademik geçmişine ilişkin herhangi bir bilgi yok. Üniversitenin yönetim kadrosunun tanıtıldığı sayfa da, “güncelleniyor” yani boş.