ABD'de hastane kapasiteleri dolmak üzere

ABD'de yeni koronavirüs vaka sayısı hızla endişe verici boyutlara tırmanırken bazı eyaletlerdeki hastane kapasitelerinin dolmak üzere olduğu belirtildi.

ABD'de hastane kapasiteleri dolmak üzere

Ülkedeki pandemiyi takip etmek için kurulmuş gönüllü organizasyon Kovid İzleme Projesi verilerine bakılırsa, perşembe günü hastaneye yatışlarda salgının başından bu yana en yüksek sayı olan 80 bin 700 sayısına ulaşıldı.

Haftanın son günü için meydana getirilen bilgilendirmede ise hastaneye yatışlarda, son 7 günde 74 bin 63 hasta ile, bir önceki haftaya gore yüzde 19,13 artış yaşandığı görüldü.

Johns Hopkins Üniversitesinden alınan verilere gore, bugün ülke genelinde 187 bin 833 kişinin Kovid-19 testi olumlu çıkarken gmeşhurk vaka sayısında yeni bir rekor kırılmış oldu.

Üniversite, bugün Kovid-19'dan yaşamını kaybedenlerin sayısının ise 2 bin 15 bulunduğunu açıkladı.

"HER GÜN 2300 KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR"

Washington Üniversitesi sıhhat Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsünce (IHME) paylaşılan raporda, "18 Aralık tarihine kadar her gün 2 bin 300'den fazla Amerikalı yaşamını kaybedebilir." ifadesi yer aldı.

Daha önce, 1 Mart'a kadar toplam 440 bin yöreında ferdin Kovid-19 salgınından hayatını kaybedeceği öngörüsünü paylaşan IHME, aynı tarih için bu rakamı 471 bine çıkardığını açıkladı.

Birçok eyalet alarma geçmiş durumda
Hızla yükselen Kovid-19 vakalarının artmasını önlemek amacıyla birçok eyalet kısıtlamaları artırırken bazı yönetimler sokağa çıkma yasağı ilan etti.

ABD'de olay ve ölüm sayısının en hızlı arttığı Kaliforniya'da Vali Gavin Newsom, bir ay süresince akşam 10.00 - 05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan ederken New York'ta okullarda tekrar uzaktan öğrenime dönüldü.

Kuzey DAKOTA'DA yalnız 187 BOŞ YATAK KALDI

Son 7 günlük olumlu vaka sayısı ABD averajının üzerinde seyreden Ohio eyaletinde de 21 gmeşhurk gece sokağa çıkma yasağı başlatılırken nüfus yoğunluğuna göre vakaların maksimum arttığı şimal Dakota'daki hastanelerde ise bir tek 187 boş yatağın kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Ülkedeki ünlük vaka sayısı ve Kovid-19 ölümleri sıralamasında birinci sırada bulunan Teksas eyaletinde de hastanelerin yüzde 90'ının koronavirüs hastaları tarafınca doldurulmuş olduğu, yatak kapasitesi ve sağlık çalışanı mevzusunda ciddi sıkıntı yaşandığı açıklandı.

Korona son dakika! ABD'nin doktor paniği: Dünyadaki doktorlara 'ABD'ye gelin' çağrısı - Haberler

AŞI ONAYLAMA SÜRECİ

Gmeşhurk vakaların, hastaneye yatışların ve Kovid-19 kaynaklı ölüm sayılarının hızlı bir sıçrama yaptığı bir zamanda, aşı çalışmasında yüzde 95 başarı yakaladıklarını açıklayan Pfizer ve Biontech'in tasdik için ABD gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvurduğu haberi ülkede gündem oldu.

ABD sağlık Bakanı Alex Azar, Pfizer ve Biontech'in FDA onaylamaı için başvuruda bulunmasının önemli bir gelişme olduğunu, Trump yönetiminin Warp Speed ​​Operasyonundan General Gustave Perna da aşının onaylanması durumunda ortalama 40 milyon dozun hızla dağıtıma hazır olabileceğini söylemiş oldu.

FDA onay sürecinin ise birkaç hafta sürebileceği belirtildi.